העלאת מס הרכישה למשקיעים – כל מה שחשוב לדעת

מה החוק בעצם אומר ואיך זה עשוי להשפיע עליכם? פלמנגו עונה על כל השאלות!

על רקע החלטת הכנסת אשר אושרה בימים האחרונים, בדבר העלאת מס הרכישה למשקיעים בנדל”ן לשיעור של 8% לעומת 5% כפי שהיה נהוג עד כה, ציבור המשקיעים מתכונן לטלטלה שעלולה לערער את שוק הנדל”ן הישראלי בשנים הקרובות.

מבחינה מספרית, החוק המוצע מעמיד את מדרגת המס לרוכשי דירה שנייה על שיעור של 8% בדירות שנרכשו במחיר של עד 5,348,565 שקל ול-10% מעל למחיר הזה.

העלאת מס הרכישה למשקיעים – מה זה אומר בפועל?

נכון להיום, מדרגת המס לרוכשי דירה שנייה מתחילה ב- 5% עבור דירות במחיר של עד 1,284,770 שקל לדירה, 6% עד 3,884,294 שקל, 7% עד 5,348,565 שקל, 8% עד 17,828,555 שקל ומעל מדרגת מס של 10%.

דוגמה להמחשה – לאחר החקיקה, משקיע הרוכש דירה בעלות של 700 אלף שקלים נדרש לשלם עד היום מס רכישה בשיעור 5%, שהינו בתרגום פשוט שווה ערך ל-35 אלף שקלים.

קראו גם – משכנתא למשקיעים ⇐

העלאת מס הרכישה למשקיעים

כעת עם העלייה המסתמנת ל-8%, עלות המס תעלה ל-56 אלף שקלים – תוספת של 21 אלף שקלים על אותה דירה בדיוק.

עם זאת, שינוי נוסף שהוטמע בחוק החדש, קובע כי הוא לא יחול על משקיעים שירכשו דירות מרובות במסגרת חוק עידוד השקעות הון.

המטרה: עידוד משקיעים לרכוש צבר גדול של דירות המצויות בהליכי בנייה.

לטענת משרד האוצר, החוק עלה בעקבות הזינוק במחירי הדיור שהגיעו לשיא השנה, ועלו בשיעור של כ-10%.

מטרת החוק על פי גורמים יודעי דבר, היא להרחיק מהשוק את משקיעי הנדל”ן ובכך להשפיע לטובה על מחירי הדירות בישראל לטובת הזוגות הצעירים, הרוכשים דירה ראשונה לצורך מגורים.

האמנם?

רבים מתנגדים לחוק, ביניהם לא מעט חברי כנסת. אלו מאמינים כי החקיקה תגרור אחריה עלייה במחירי שכירות, שבפועל לא תשפיע כלל על מחירי הדירות.

נדמה כאילו משרד האוצר שכח כי ישנה אוכלוסייה גדולה מאוד של זוגות צעירים אשר אין באפשרותם לרכוש דירה, לפחות לא בשנים הקרובות. יתרה מזאת, לאוכלוסיות אלו דירות להשכרה מהוות פתרון בלעדי.

חשוב להבין – מי שמספק את מרבית הדירות להשכרה אלו בסופו של יום אותם משקיעים, לכן, לפני שנלחמים בהם יש לדאוג שיהיו מספיק פרויקטים להשכרה במחיר מפוקח, ובכך ימצא פתרון גם עבורם יחידים שאין ביכולתם לרכוש דירות, ובנוסף גם יוסדר אחת ולתמיד השוק הפרוץ של השכרת דירות בישראל.

העיסוק של ממשלת ישראל במס הרכישה על מנת להשפיע על מחירי הדירות בישראל הוא חסר משמעות לעומת פעולות אחרות שניתן לבצע, אשר ההשפעה שלהן תהיה גדולה ומשמעותית הרבה יותר.

לדוגמה, מינוף התחדשות עירונית, חקיקה בנושא זירוז תהליכי הפשרת קרקעות ואישורי בנייה, הורדת מס השבח ועוד, הם פתרונות עדיפים לאין ערוך, שעשויים להוביל לעלייה במכירת דירות על ידי משקיעים ושחרורם לשוק.

יתרה מזאת, ציבור המשקיעים מכניס הרבה מאוד כסף לקופת המדינה.

העלאת מס הרכישה היא נוסחה בטוחה להברחתם אל מעבר לים, ובקונסטלציה מסוימת גרימת הפסד כלכלי כביר למדינת ישראל.

אם החוק נשמע לכם מוכר מימיו של שר האוצר לשעבר, משה כחלון, ב-2015, אתם בהחלט לא טועים.

בפעם הקודמת שנוסה מהלך של הגדלת מס הרכישה, במשך 5 שנים שחלפו עד לביטולו, עלו מחירי הדירות ב-17 אחוז ומחירי השכירות ב-10 אחוז.

האם גם הפעם אנו צפויים למגמה דומה? ימים יגידו…

ההסתערות על השוק

החוק עבר רק בימים האחרונים וכבר גרם לסערה בקרב ציבור המשקיעים.

השמועות על החקיקה התחילו כמובן כמה חודשים לפני כן, מה שהביא לעלייה חדה וקיצונית בהיקף רכישת הדירות.

כך דווח כי פעילות המשקיעים בשוק הדירות בספטמבר האחרון הייתה גבוהה ב-40% (בניכוי עונתי) מהיקף הפעילות בספטמבר אשתקד, זאת על פי סקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר.

זהו אפוא המצב בשטח – עלייה מתמדת של מחירי הדירות וחוסר וודאות מוחלט לגבי עתיד שוק הנדל”ן בארץ, כאשר המשקיעים והמוכרים ממהרים לבצע עסקאות רגע לפני עליית שיעור מס הרכישה.

פלמינגו לשירותכם

פלמינגו ניהול ואחזקות נדל”ן ממליצה למהר לבצע עסקאות. במידה ואתם מרגישים כי העסקה שמונחת לפניכם הינה רווחית, לכו עליה.

אל תתפסו על ניואנסים קטנים, אלא הסתכלו על התמונה המלאה.

הרי אף אחד מאיתנו לא יודע באמת מתי מס הרכישה יירד, אם בכלל.

במקביל, הנכם מוזמנים לנצל את שירותינו כחברת ניהול מוערכת על מנת לעמוד על בדיקת הנכס בצורה המיטבית, לרבות בחינה פיזית, משפטית ותכנונית, טרם הרכישה על מנת להיות בטוחים בעסקה ולמנוע צרות עתידיות.

*פלמינגו ניהול ואחזקות נדל”ן – פחות לחץ. יותר רווח*.

למה להשאר אדישים? פנו אלינו עוד היום והפעילו את הטייס האוטומטי!


× איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן